Powiedz czego szukasz?

mBank

Rynki znów zaskoczyły?

Szymon Zajkowski, CFA
22.06.2023

Zachowanie rynków finansowych z ostatnich miesięcy z jednej strony daje nam kolejny przykład na to jak bardzo w krótkim terminie są one nieprzewidywalne, a z drugiej lekcję, jak ważne w inwestowaniu jest nieuleganie emocjom oraz długoterminowe podejście. Tzw. timing, czyli szukanie optymalnych momentów wejścia na rynek i wyjścia z niego w dłuższym terminie nikomu nie wychodzi. A praktyka pokazuje, że najlepsze stopy zwrotu osiąga się poprzez konsekwentne utrzymywanie dobrze zdywersyfikowanego portfela.

 

Przewidywalność rośnie wraz z horyzontem

 

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że im bardziej wydłużamy horyzont tym łatwiej jest prognozować (wzrostowy) kierunek rynku akcji (statystyki dla S&P500 pokazywaliśmy np. tutaj i tutaj, a dla MSCI ACWI tutaj). Z tej perspektywy w kontekście ostatnich miesięcy, to co można określić nieprzewidywalnym to w zasadzie moment odbicia (dołki rynki akcji ustanowiły w październiku ubiegłego roku – choć oczywiście nie wiemy, czy ostatecznie nie zostaną one pogłębione) i prawdopodobnie skala, ponad 20- procentowych wzrostów, które później nastąpiły (napędzanych nieprzewidzianym chyba przez nikogo „hypem” związanym z AI, więcej tutaj). O sile zaskoczenia świadczy również fakt, że indeks S&P500 w ostatnich dniach przebił najwyższą rynkową prognozę (wśród największych banków na świecie) na cały 2023 (więcej tutaj). Na marginesie banki te zakładały bardzo trudną pierwszą połowę roku, a następnie odbicie dopiero w drugiej.

 

Cierpliwość popłaca

 

Momentu zakończenia spadków oraz siły i przyczyn odbicia nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jednak bazując na historii rozsądnym jest oczekiwać, że rynek prędzej czy później powróci do wzrostów. Gdy patrzymy na historyczne wykresy wydaje się to oczywiste, jednak gdy przychodzi głębsza korekta tracimy głowę, myślimy o „wyjściu z inwestycji”, lub mamy pokusę „robienia czegoś” żeby ratować wynik. To drugie najczęściej prowadzi do nadmiernej liczby ruchów i ostatecznie nietrafionych decyzji, a co za tym idzie pogorszenia stopy zwrotu. Dobrze obrazuje to badanie banku JP Morgan (poniżej). Prosta strategia długoterminowego trzymania poszczególnych klas aktywów wygenerowała o wiele lepsze wyniki niż próbujący pobić rynek tzw. przeciętny inwestor.

 

Zannualizowane stopy zwrotu z poszczególnych klas aktywów

Źródło: JP Morgan Asset Management, wrzesień 2022

 

Poniżej przedstawiamy również historyczne zachowanie portfela 60/40 (na rocznych stopach zwrotu) złożonego z globalnych akcji – Indeks MSCI All Country World oraz obligacji – Indeks Bloomberg Global Aggregate (w badaniu JP Morgan portfel złożony był wyłącznie z amerykańskiego rynku akcji i obligacji).

 

Stopa zwrotu z globalnego portfela 60/40

Źródło: Bloomberg, mBank

 

Stopy zwrotu z globalnego portfela 60/40 w poszczególnych latach

Źródło: Bloomberg, mBank

 

Przez ostatnie 33 lata taki portfel w 23 przypadkach osiągał dodatnie roczne stopy zwrotu, generując skumulowany wynik w wysokości 665%, czyli średniorocznie ok. 6,3%. Pomijając specyficzne dla naszego kraju lata 90-te średnioroczna inflacja w Polsce od 2001 roku wyniosła 2,9%. Tym samym prosta strategia utrzymywania dobrze zdywersyfikowanego, globalnego portfela z rocznym rebalancingiem (przywracaniem ustalonych proporcji) pozwalała pomnażać kapitał w tempie ponad dwukrotnie szybszym niż inflacja.

 

Inwestuj, nie spekuluj

 

Oczywiście „wyniki historyczne nie stanowią gwarancji ani obietnicy osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości”. Jednak zakładając, że świat się zaraz nie skończy, spółki na całym świecie dalej będą starały się maksymalizować swoje zyski, a emitenci obligacji (przynajmniej ci wiarygodni) będą spłacać swoje zobowiązania, to ze sporym prawdopodobieństwem możemy oczekiwać dodatnich stóp zwrotu z rynków finansowych. W tym kontekście pamiętać należy o tym, że rynek finansowy lepiej sprawdza się jako miejsce do inwestowania, czyli długoterminowego pomnażania kapitału niż spekulowania i szukania krótkoterminowego zysku.

Polecane artykuły

01 Aktualności

Nieoczekiwana zmiana miejsc

Szymon Zajkowski, CFA 22.05.2025 Od zawsze mianem „smart money” określało się inwestorów instytucjonalnych, czyli profesjonalistów z branży finansowej, którzy dysponują ogromną wiedzą, doświadczeniem i dostępem do informacji, więc dokonują mądrych decyzji na rynkach finansowych. W przeciwieństwie do „dumb money” czyli inwestorów indywidualnych, którzy najczęściej mają małą wiedzę i doświadczenie oraz brak dostępu do serwisów informacyjnych, […]

czytaj więcej

02 Aktualności

Dziwny spokój

Dariusz Zalewski, CFA 12.05.2025   40 dni od wyzwolenia   Od 40 dni Stany Zjednoczone są „wyzwolone”. Najpierw zaliczyliśmy kolejny koniec świata, który nastąpił po 2 kwietnia (czyli Dniu Wyzwolenia). Mieliśmy być świadkami zmiany paradygmatu, końca dolara, problemów z obsługą amerykańskiego zadłużenia, recesji i kolejnych olbrzymich spadków na giełdach, które ledwo co przekroczyły umowną granicę […]

czytaj więcej

03 Aktualności

„Można było sprzedać – on od początku mówił, że wprowadzi cła”

Dariusz Zalewski, CFA 15.04.2025   Można było, trzeba było   Donald Trump  od początku kampanii prezydenckiej mówił, że wprowadzi cła. Można było sprzedać akcje przed spadkami. Przecież wiadomo, że to nie były żadne narzędzia negocjacji tylko prezydent USA chce zlikwidować deficyt handlowy na stałe wprowadzając cła. Czasami można spotkać się z taką narracją wśród inwestorów, […]

czytaj więcej