Powiedz czego szukasz?

mBank

Początek sezonu niespodzianek

Magdalena Sadowska-Kaczmarczyk, CFA
17.07.2023

Za oknem żar leje się z nieba, sezon wakacyjny w pełni, a na rynkach finansowych zaczynamy sezon publikacji wyników spółek za II kwartał 2023 r. W piątek (14 lipca) mieliśmy symboliczny start, który tradycyjnie rozpoczęły największe amerykańskie banki w składzie: JP Morgan, Wells Fargo oraz Citigroup. Opublikowane wyniki okazały się lepsze od prognoz analityków co, o czym piszemy w dalszej części, nie jest aż tak dużym zaskoczeniem. Cieszy nas pozytywna reakcja na pierwsze wyniki, w jak wskazują prognozy najgorszym kwartale tego roku. Z pewnością kolejne dni przyniosą jeszcze wiele emocji i zarówno pozytywnych jak i negatywnych niespodzianek.

 

W tym tygodniu przed nami kalendarz szczelnie wypełniony raportami i konferencjami największych amerykańskich spółek. Poprzeczka zawieszona jest dość nisko. Czy spółkom tradycyjnie uda się przekroczyć oczekiwania analityków? O tym dowiemy się za kilka tygodni. Z pewnością jednak w najbliższych dniach, poza przyszłotygodniowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej (25-26.07) i Europejskiego Banku Centralnego (27.07), to właśnie komentarze i prognozy spółek będą kształtowały sentyment na rynkach.

 

Rysunek 1. Kalendarz wyników amerykańskich spółek na tydzień 17-21.07.2023.

Źródło: Earnings Whispers

 

Oczekiwania na II kwartał 2023

 

Według danych publikowanych przez Refinitiv w II kwartale tego roku oczekiwany jest spadek przychodów największych amerykańskich spółek zgrupowanych w indeksie S&P500 o 0,9% ( wg danych na 14 lipca 2023 r.). Co ciekawe jeszcze rok temu (1 lipca 2022 r.) analitycy oczekiwali, że II kwartał tego roku przyniesie wzrost przychodów na poziomie 10,7%. Wiele się jednak od tego czasu zmieniało. Patrząc na Wykres 1 widać, że od III kwartału 2021 r. dynamika przychodów spada. Zgodnie z oczekiwaniami będzie to jednak pierwszy kwartał od początku 2021 r. ze spadkiem przychodów.

 

Podobnie wygląda sytuacja w obszarze zysków, których dynamika wzrostu również od kilku kwartałów spada. W tym przypadku w IV kwartale ubiegłego roku mieliśmy już do czynienia z ujemną dynamiką (-3,2%). Po odbiciu w I kwartale (0,1%), w drugim znów mamy zobaczyć spadek zysków amerykańskich spółek (-8,1% wg danych na 14 lipca 2023 r.). Podobnie jak w przypadku przychodów oczekiwania co do zysków firm mocno spadły w przeciągu roku. Na początku lipca 2022 r. rynek oczekiwał, że II kwartał 2023 r. przyniesie wzrost zysków o 5,4%.

 

Wykres 1. Zmiana przychodów i zysków spółek wchodzących w skład indeksu S&P500 (prognozy na dzień 14 lipca 2023 r.).

Źródło: I/B/E/S data by Refinitiv, mBank

 

Wygląda na to, że sezon publikacji najgorszych wyników kwartalnych właśnie się zaczyna. Pamiętajmy jednak, że rynki patrzą w przyszłość. Inwestorzy dużą wagę przykładać będą do prognoz i oczekiwań spółek co do sytuacji w kolejnych miesiącach, gdyż to ona determinuje przyszłe wyniki. Tu będą upatrywać wskazówek co do przeszłych kursów akcji. My również będziemy się im przyglądać. Czy spółki obawiają się recesji czy jednak widzą odbicie w gospodarce. Co mówią o zwolnieniach? Z obecnych prognoz wynika, że kolejne kwartały będą lepsze, a oczekiwane dynamiki zarówno przychodów jak i zysków są dodatnie. Jeśli przewidywania analityków się spełnią II kwartał tego roku może stanowić punkt zwrotny w wynikach spółek.

 

 

Spółki lubią pozytywnie zaskakiwać

 

Historia pokazuje, że spółki lubią pozytywnie zaskakiwać inwestorów swoimi wynikami. W długim terminie średnio 2/3 największych spółek amerykańskich publikuje zyski lepsze niże oczekiwania. Ostatnio statystyka ta jest jeszcze bardziej korzystna. Patrząc na kwartalne wyniki spółek za miniony rok średnio blisko 75% osiągało zyski wyższe niż spodziewał się rynek.

 

Wykres 2. Pozytywne i negatywne zaskoczenia zysku spółek z indeksu S&P500.

Źródło: I/B/E/S data by Refinitiv and Yardeni Research Inc.

 

Same wyniki za miniony już kwartał niezależnie czy to lepsze czy gorsze to już historia. A jak wiemy inwestorzy patrzą przede wszystkim w przyszłość. To, że wyniki spółki nie spełniły oczekiwań analityków nie oznacza, że nie może mieć ona dobrych perspektyw wzrostu na kolejne miesiące czy lata. Podobnie spółka, która publikuje rewelacyjne wyniki, może mieć przed sobą trudności, które przełożą się na gorsze perspektywy. Wyniki oczywiście są ważne, ale co najmniej tak samo jak nie bardziej, z puntu widzenia zachowania cen akcji i budowy sentymentu, ważne są prognozy na kolejne kwartały To właśnie w komentarzach zarządu i oczekiwaniach na kolejne kwartały znajdziemy wskazówki, co może czekać nas w przyszłości.

Polecane artykuły