Powiedz czego szukasz?

mBank

Futurystyczna wizja coraz bliżej rzeczywistości

Tomasz Kuciński, CFA

Bardzo obiecujące wyniki testów in-vivo…

Technologia edycji genów CRISPR (a w zasadzie CRISPR-Cas9) narobiła dużo szumu w ostatnich latach. Skazanie na więzienie chińskiego naukowca zajmującego się CRISPR, filmy dokumentalne na Netfliksie, czy wreszcie ubiegłoroczna nagroda Nobla dla twórczyń metody – wszystko wpłynęło na przeniknięcie do szerszej świadomości samej technologii oraz dyskusji na temat edytowania genów. W tym kontekście, po cichu niejako, obserwowaliśmy wczoraj kamień milowy w rozwoju edytowania genów – pierwsze wyniki testów klinicznych przeprowadzane na żywym, ludzkim organizmie (tzw. in-vivo).

Częściowe wyniki I fazy testów klinicznych terapii NTLA-2001 opracowanej przez spółkę Intellia Theraueptics przeciwko amyloidozie transtyretynowej (rzadka, śmiertelna choroba wątroby) wskazują na wysoką skuteczność terapii przy jednoczesnym braku niepożądanych skutków ubocznych. Rynki przyjęły wiadomość euforycznie. Intellia Theraupetics rosła około 50% (mimo emisji akcji towarzyszącej wynikom badań) wspomagana dodatkowo falą podniesień cen docelowych przez analityków. Dobrze zachowywały się również inne spółki zajmujące się edytowaniem genów (+10-15%).

Źródło: Bloomberg

…. a sceptycyzm pozostaje spory

Mimo coraz większej ilości dowodów na skuteczność edytowania genów, nadal istnieje spora doza sceptycyzmu dotycząca potencjału komercyjnego technologii. Co prawda ilość krótkich pozycji związanych ze spółkami z sektora spadła istotnie od drugiej połowy 2019 r., to nadal jest ona wysoka na tle szerokiego rynku. Średnio 5-10% kapitalizacji akcji w wolnym obrocie spółek z sektora edytowania genów jest sprzedane na krótko (tj. inwestorzy starają się zarobić na spadku kursu, sprzedając pożyczone akcje) – co pokazujemy na wykresie poniżej. Średnia dla spółek z indeksu S&P 500 jest kilkukrotnie niższa i wynosi około 1,5%.

Źródło: Bloomberg

W ramach strategii akcyjnej Megatrendy, naszą preferowaną ekspozycją na zmiany w sektorze ochrony zdrowia (sekwencjonowanie i edytowanie genów, rozwój wirtualnej medycyny) pozostaje fundusz ARK Genomic Revolution (ARKG US). Wczoraj ETF rósł ponad 3% – Intellia jest umiarkowaną pozycją (ok 2%). Warto odnotować, że fundusze ARK nie sprzedały akcji żadnej ze spółek z segmentu edytowania genów po wczorajszej informacji. Poniżej przedstawiamy wyniki funduszu ARKG US (5-letni CAGR >40%) na tle szerokiego indeksu biotechnologicznego (ETF IBB US) oraz sektora ochrony zdrowia w Stanach (ETF XLV US) za ostatnie 5 lat.

Źródło: Bloomberg

 

Polecane artykuły