Powiedz czego szukasz?

mBank

Dzień po którym branża paliwowa nigdy już nie będzie taka sama….

Paweł Chylewski, CFA

Dzień, o którym wspominamy w tytule to 26 maja 2021. Za chwilę wyjaśnimy co stało się i jakie to może mieć wpływ na portfele inwestycyjne.

Shell w sądzie

Wydarzenia wspomnianego dnia dotyczą dwóch największych koncernów paliwowych na świecie Shell (właściwie Royal Dutch Shell) oraz ExxonMobil. Europejska spółka została postawiona przed sądem w sprawie ograniczanie emisji gazów cieplarnianych. Tego typu działania ze strony grup aktywistów miały już miejsce w przeszłości i ich celem było raczej nagłośnienie problemu ochrony środowiska. Tym razem wyrok, który zapadł właśnie 26 maja jest symboliczny, ale jednocześnie może mieć bardzo praktyczne konsekwencje. Sąd w Holandii zobowiązał wyrokiem spółkę do zmniejszenia emisji. Wskazany w wyroku poziom to 45% mniejsze emisje ekwiwalentu CO2 do 2030 roku (względem poziomu z 2019). Co ciekawe sama spółka jest świadoma konieczności bycia coraz bardziej „zieloną” i wdrażała plany obejmujące m.in. wspomniane redukcje emisji gazów. Wyrok jest o tyle ciekawy, że zmusza spółkę do większych wysiłków i wskazuje zbyt małe zaangażowanie a nie jego brak. Pierwotne plany Shell’a to 20% redukcji do 2030 roku i 45% do 2035 (względem 2016) roku. Precedensowe doniesienia z Holandii to kolejne forma presji na tzw. „trucicielach”. Wcześniej zaangażowane były organizacje pozarządowe, rządy, wspólnoty państw a w końcu również inwestorzy, dla których inwestowanie zgodne z ESG* jest coraz ważniejsze. Teraz możemy być świadkiem rosnącej presji ze strony sądów.

Walne zgromadzenie w ExxonMobil

Po drugiej stronie Atlantyku w tym samym czasie odbywało się walne zgromadzenie akcjonariuszy największego globalnego gracza na rynku paliwowym – ExxonMobil. W wyniku głosowania akcjonariuszy w zarządzie giganta znalazło się dwóch niezależnych członków. Ten fakt jest już zaskakujący, ale jeśli dodamy, że są to przedstawiciele funduszu hedgingowego Engine No. 1, który powstał z myślą o wspieraniu „zielonych rozwiązań” to sprawa robi się naprawdę ciekawa. Wspomniany fundusz, który posiada jedynie 0,02% udziałów w spółce wielokrotnie był wyśmiewany przez prezesa Exxona. Engine No. 1 potrafił jednak zainteresować swoimi argumentami najpierw duże fundusze emerytalne w USA (m.in. fundusz stanu Kalifornia) a w ostatecznym głosowaniu uzyskał również poparcie największych na świecie zarządzających aktywami (m.in. BlackRock czy Vanguard). Pozostaje nam czekać na zmiany strategii amerykańskiego koncernu w związku ze zmianami w zarządzie.

ESG w portfelu to konieczność, już nie wybór

Oba przypadki pokazują jak istotne dla wszystkich są zagadnienia związane z ochroną środowiska. Zielona rewolucja objęła zasięgiem już wszystkie dziedziny życia. Nie ma wątpliwości, że będzie jednym z głównych czynników kształtujących życie gospodarcze w nadchodzących dekadach. Z tego powodu nie możemy tematu ESG omijać myśląc o inwestowaniu, budowaniu swojego portfela. Obecnie praktycznie każdy fundusz ma swoją politykę dotyczącą zasad inwestowania odpowiedzialnego. To sprawia, że ich wybór już nie jest taki łatwy i warto dogłębnie tę politykę zbadać. Nie ulegajmy zjawisku „malowania na zielono” czyli greenwashingu – podszywania się pod rozwiązania ekologiczne. Myślimy, że po 26 maja 2021 w spółkach paliwowych na całym świecie już nic nie będzie takie samo… z korzyścią dla nas wszystkich.

* inwestowanie zgodne z ESG (E (ang. Environmental) środowisko, S (ang. Social responsibility) odpowiedzialność społeczna, G (ang. Governance) ład korporacyjny) to proces w którym strategia inwestycyjna realizowana jest z uwzględnieniem nie tylko czynników ekonomicznych/finansowych ale również związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu.

 

Polecane artykuły