Powiedz czego szukasz?

Dariusz Zalewski, CFA
10.02.2024

Od wczoraj 5000 to bardzo ważna liczba. 

 

Maksymalna liczba znajomych na Facebooku to 5000. I nie wiadomo w sumie czy powinniśmy się zastanawiać po co to ograniczenie czy też dlaczego ktoś miałby udawać, że rzeczywiście ma tylu znajomych (liczba Dunbara wskazująca z iloma osobami człowiek jest w stanie przeciętnie podtrzymywać relacje to 148). 

 

Gdybyśmy kupili akcje spółki NVIDIA w lipcu 2016 r. to nasza stopa zwrotu wynosiłaby obecnie 5000%. Z taką małą uwagą, że większość inwestorów pewnie sprzedałaby je po osiągnięciu zysku rzędu 100%-200%, a garstka bardziej wytrwałych zakończyłaby inwestycję w 2022 r. kiedy to NVIDIA zaliczyła 60-procentową przecenę. 

 

Poziom indeksu WIG20 23 lutego 2000 r., wynosił 2344 pkt. Gdyby indeks ten rósł rocznie zaledwie o 3,2% wówczas jego poziom wyniósłby dzisiaj 5000 pkt. Ale nie wynosi, bo WIG20 jest na takim samym poziomie jak 24 lata temu (ok, nie uwzględniamy tu dywidend, a WIG20 to indeks cenowy, ale chodzi nam o podkreślenie, dlaczego zdecydowanie bardziej wolimy inwestowanie w globalne indeksy). 

 

5000 to również poziom amerykańskiego indeksu największych spółek S&P500 na zamknięciu wczorajszej sesji (a dokładnie 5026 pkt).

 

Gdybyśmy cofnęli się do października 2022 r. i ktoś powiedział, że w styczniu 2024: 

 

  • Fed będzie utrzymywał stopy na poziomie 5,25- 5,5% 
  • Krótkoterminowe bony pieniężne w USD będą oferowały nadal ponad 5%, rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych nadal kształtować będzie się powyżej 4% 
  • W międzyczasie zaliczymy kryzys bankowy w USA 
  • Zagregowane zyski spółek z indeksu S&P500 będą na podobnym poziomie (zyski na akcje za 12 miesięcy wstecz w III kwartale 2022 r. to 187 USD, ostatnie pełne dane, które mamy to III kwartał 2023 r. – 184 USD) 
  • Wojna w Ukrainie będzie nadal trwała (bez większych szans na horyzoncie na jej zakończenie) 
  • W międzyczasie wybuchnie konflikt między Izraelem a Palestyną 
  • Donald Trump będzie wygrywał w sondażach prezydenckich z Joe Bidenem 

 

…to ciężko byłoby uwierzyć, że indeks S&P 500 przekroczy 5000 pkt. 

 

Rynek uparcie wędruje coraz wyżej. Tak jak od dziesiątek lat. Po okresach euforii przychodzi bessa, zupełne zniechęcenie, brak wiary i mało ambitne dyskusje na temat resetu systemu finansowego i wysokich wskaźników zadłużenia. A potem w tym otoczeniu pełnym obaw o przyszłość, indeksy zaczynają nieśmiało wspinać się coraz wyżej, w końcu osiągając nowe rekordy i przekraczając okrągłe poziomy 1000, 2000 czy 5000 pkt tak jak wczoraj. I towarzyszy temu zdziwienie, zaniepokojenie, frustracja i niedowierzanie. A w głowie rodzi się coraz więcej pytań. Bo przecież kto kupuje akcje przy takich wycenach, po takich wzrostach? Czy naprawdę nikt nie widzi tych wszystkich zagrożeń? Tak jakby poprzednio, gdy indeksy notowały rekordy świat wyglądał kolorowo, nie było ryzyk geopolitycznych, a otoczenie makroekonomiczne wskazywało wyłącznie na silny wzrost gospodarczy i świetlaną przyszłość dla rynku akcji.  

 

Obecne rekordy na rynku akcji i 5000 punktów na S&P 500 to też oczywiście czas wyczekiwania na korektę. 10- albo 20-procentową przecenę, którą inwestorzy wyobrażają sobie jako kopię dzisiejszej rzeczywistości  z tą różnicą, że indeksy akcyjne są wyraźnie niżej. Ale korekty nie dzieją się bez powodów. Indeksy akcyjne nie spadają o 20% bez konkretnych przyczyn.  A gdy będziemy już niżej to dodatkowo każde ryzyka, o których dzisiaj mówimy będą wydawały się jeszcze bardziej realne. 

 

Skupianie się na niewiele znaczących wydarzeniach takich jak przebicie 5000 pkt na indeksie S&P 500 to droga donikąd, coś co kieruje naszą uwagę na to co nie ma znaczenia w długim terminie. A w inwestowaniu w akcje, długi termin jest kluczowy i czas jest tutaj naszym największym sprzymierzeńcem.   

 

 P.s. Na sam koniec jeszcze jedna ciekawostka odnośnie liczby 5000. Liczba subskrybentów kanału Widoki z Wieży to … niestety nie 5000, a tylko nieco ponad 1 tys., ale mocno wierzymy, że to się zmieni. Zachęcamy do subskrybowania!  


 

Polecane artykuły